czwartek, 05 grudnia 2019 13:54

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność (2)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zarząd SMD „FOKSAL” informuje, że mimo iż w dniu 7 stycznia 2019 roku złożył do Urzędu Dzielnicy Mokotów i Praga-Południe wnioski (które obejmują wszystkie lokale spółdzielcze własnościowe) o wydanie zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w trybie ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku (w celu skrócenia terminu oczekiwania do 4 miesięcy), do dnia dzisiejszego ich nie otrzymał.

W związku z powyższym, właścicielom lokali wyodrębnionych (którzy również nie otrzymali jeszcze zaświadczeń) sugerujemy, by z ostrożności proceduralnej, złożyli w odpowiednim urzędzie dzielnicowym deklarację wyrażającą chęć jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej z 98% bonifikatą.

Urzędnicy deklarują, że stosowne zaświadczenia zostaną wydane do końca roku, a opóźnienia tłumaczą przesłankami obiektywnymi. Na osiedlu Orzycka jest to konieczność (a raczej chęć) jednoczesnego wydania zaświadczeń dla części mieszkalnej i dla 4 lokali użytkowych należących do Spółdzielni, dla których musi zostać sprawdzona wysokość tzw. pomocy de minimis. Z kolei na osiedlu Gedymina urząd dzialnicy musiał wykonać operat szacunkowy dla działki nr 103/4, która nie była do tej pory objęta opłatami za użytkowanie wieczyste. W dniu 25 listopada 2019 roku została wydana decyzja określająca wartość gruntu na kwotę 2 205 zł/m2. Mimo, że jest ona prawie trzykrotnie wyższa niż wartość pozostałych działek (w/g oszacowania z roku 2013), Zarząd Spółdzielni nie będzie wnosił do SKO o zmianę jej tej, aby nie przedłużać procedury przejęcia gruntu na własność. O podobną decyzję prosimy też właścicieli lokali wyodrębnionych.

Mamy nadzieję, że zaświadczenia zostaną wydane do końca roku, a wykup gruntów i wpis do ksiąg wieczystych uda się zrobić w pierwszym kwartale 2020 roku. Przypominamy jednocześnie, że do tego czasu przekształcanie lokali w odrębną własność nie jest możliwe.

Poprawiane: czwartek, 05 grudnia 2019 14:47

UŻYTKOWNICY

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

ANKIETA

Czego oczekujesz od Spółdzielni?
 

REKLAMA

Jeśli chcesz zareklamować się na naszej stronie - skontaktuj zię z administratorem.
A może chcesz dać jakieś drobne ogłoszenie?
Reklama
Odsłon : 1088885
Designed by SiteGround and Andrzej Czajkowski