piątek, 23 marca 2012 15:10

Informacja o kredycie mieszkaniowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 20-31 marca otrzymali Państwo informację o stanie zadłużenia lokali z tytułu kredytu mieszkaniowego.

 

Do końca bieżącego roku całkowitej spłaty kredytu można dokonać na preferencyjnych warunkach w oparciu o przepisy Ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz.U. 1996 Nr 5 poz.32) oraz nowelizacji z dnia 02.12.2009r. (Dz.U. 2009 Nr 222 poz.1752). Kwotę całkowitej jednorazowej spłaty można orientacyjnie obliczyć jako sumę kredytu podstawowego (poz. 1 na wydruku) oraz 15% odsetek bankowych i zadłużenia wobec budżetu (poz. 2 i 3).

 

Obliczone w ten sposób kwoty (z użyciem danych na dzień 31 grudnia) mogą się różnić o kilka procent od kwot jakie będą wymagane, gdyby spłata następowała w ciągu roku. Spłata kredytu na preferencyjnych warunkach wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do Spółdzielni, wpłaty obliczonych przez księgowość SMD Foksal kwot i dokonania umorzeń przez Skarb Państwa. Procedura spłaty (realizacja umorzeń i uzyskanie pisemnego potwierdzenia spłaty kredytu) trwa od 1 do 2 miesięcy.

 

Skorzystanie z umorzenia części kredytu przez Skarb Państwa wymaga jednoczesnej spłaty zadłużenia przypadającego na dany lokal z tytułu Umowy ugody z bankiem PKO BP.

 

Preferencyjne warunki obowiązują do 31.12.2017. Mamy nadzieję, że Sejm przedłuży je na kolejne lata, warto jednak śledzić prace nad Ustawą o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych (prawdopodobnie na jesieni 2017 roku).

 

Poniżej udostępniamy kalkulator (arkusz Excela) służący do przybliżonego obliczenia jednorazowej spłaty kredytu oraz należności z tytułu Umowy ugody. Dokładnego obliczenia kwot może dokonać wyłącznie księgowość Spółdzielni po umówieniu dokładnego terminu spłaty.

 

Kalkulator kredytu mieszkaniowego 2012.

Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych - tekst ujednolicony 2009r.

Co to jest "kredyt starego portfela"?

Poprawiane: piątek, 25 września 2015 09:26

UŻYTKOWNICY

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

ANKIETA

Czego oczekujesz od Spółdzielni?
 

REKLAMA

Jeśli chcesz zareklamować się na naszej stronie - skontaktuj zię z administratorem.
A może chcesz dać jakieś drobne ogłoszenie?
Reklama
Odsłon : 1048396
Designed by SiteGround and Andrzej Czajkowski