Jak wyodrębnić lokal?

W celu wyodrębnienia mieszkania należy skontaktować się z biurem Spółdzielni, najlepiej drogą mailową, w celu pobrania odpowiedniego wniosku, który musi zostać podpisany przez osoby uprawnione, czyli przez właściciela lub wszystkich współwłaścicieli lokalu.

 

Właściciel powinien również dostarczyć do Spółdzielni wypis z kartoteki lokali dla wyodrębnianego mieszkania, po który należy udać się do Urzędu Dzielnicy. Wypis powinien mieć formę papierową (wypisy elektroniczne nie są honorowane).

 

Pozostałe dokumenty - wypisy z kartoteki budynków, gruntów, księgi wieczystej oraz uchwałę w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności - dostarczy Zarząd Spółdzielni. Do wyodrębnienia lokalu nie jest potrzebne świadectwo charakterystyki energetycznej.

 

Termin u notariusza zostanie umówiony po skompletowaniu w/w dokumentów – zwykle trwa to ok. 2-3 tygodni. W tym dniu lokal nie może mieć żadnego zadłużenia wobec Spółdzielni.

 

Do wyodrębnienia powinni przystąpić wszyscy uprawnieni, np. oboje małżonkowie (o istniejącej rozdzielności majątkowej należy poinformować notariusza), wszyscy współwłaściciele lub ich pełnomocnicy (skuteczność pełnomocnictwa, jeśli jest, należy potwierdzić u notariusza wcześniej). Należy mieć ze sobą dowody osobiste i oryginały uzgodnionych dokumentów. Należy również poinformować notariusza o spowinowaceniu z osobami zajmującymi eksponowane stanowiska polityczne lub państwowe, jeśli takie występuje. W chwili podpisania aktu notarialnego numery PESEL nie mogą być zastrzeżone.


ADRES Notariusza:
Kancelaria Notarialna - Krzysztof Nurkowski
ul. ul. Krochmalna 56 lok.U8
00-864 Warszawa Wola

tel. 22 364 44 90
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

DOKUMENTY NIEZBĘDNE (dostarczane przez lokatora):

1. wypis z kartoteki lokali (do pobrania z Urzędu Dzielnicy, opłata 20 zł, czas oczekiwania ok. 7 dni)

2. podstawa nabycia (przydział lub akt notarialny)

3. księga wieczysta lokalu (jeśli ma)

4. dane osób stawających z dowodów osobistych, numer PESEL, stan cywilny

5. wniosek o wyodrębnienie (podpisany przez wszystkie osoby uprawnione)

 

Koszty u notariusza są określone ustawowo i wynoszą ok. 1850 zł, łącznie z wnioskiem o założenie księgi wieczystej. Można płacić kartą.

 

Istnieje możliwość wyodrębnienia lokalu u innego notariusza, ale wówczas na właścicielu ciąży obowiązek przygotowania całej dokumentacji, w szczególności również oryginałów wypisów z kartoteki budynków, kartoteki gruntów i ksiąg wieczystych dla działek gruntowych na których posadowiony jest budynek.

 

Po wyodrębnieniu lokalu należy w ciągu 14 dni udać się do Urzędu Dzielnicy lub Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Obozowej 57 i złożyć formularz IN-1 (należy mieć przy sobie akt notarialny wyodrębnienia) w celu obliczenia wysokości podatku od nieruchomości. Od miesiąca następującego po miesiącu wyodrębnienia Spółdzielnia nie będzie opłacała podatku od nieruchomości związanego z wyodrębnionym lokalem, a czynsz za lokal zostanie pomniejszony o kwotę określoną w pozycji "opłaty terenowe".



Spółdzielnia Mieszkaniowa Dziennikarzy „Foksal”

02-695 Warszawa, ul. Orzycka 8/96A

NIP: 525-000-63-83, tel. 22 843 29 22

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej z tej kategorii: Jak zmienić kod do domofonu? »
Designed by SiteGround and Andrzej Czajkowski